13 Haziran 2013 Perşembe

eyvah yoksa marjinal mi oldum?


Sevgili günlük,
Çok tuhaf şeyler oldu. Her şey sonradan çapulcu olduklarını öğrendiğimiz bir grubun Gezi Parkı’ndaki ağaçlara sarılmasıyla başladı, sonra onlara marjinal gruplar eklendi. Oysa “her yer beton, her yer rezidans” ilkesiyle nezih bir ortam yaratılmak isteniyordu. Taksim gibi şehrin terk edilmiş bir bölgesine böylece daha fazla insan ve araba çekilebilecek, İstiklal Caddesi'ndeki kahve zincirinin otuz ikincisi açılabilecek, ağaç altında aylak aylak, hiç para ödemeden oturanlar –ne gamsızlık!- temizlenecekti. Hepimizin istediği de bu değil miydi? Vatandaşlık görevimiz çocuk doğurup ekonomiyi canlandırmaktı, boş boş parkta oturmak değil! Birileri gayrı safi milli hasılalı cümleler kurdu, marjinal gruplara ve sırf ekonomiye zarar vermek, polisi kötü göstermek için yaralananlara kızdı.

Arada yumuşak bir ses tonuyla aklıselim deyip duran birileri de oldu. Her defasında sözlüğe bakmak zorunda kaldım. Bir de bağıran adam vardı. Sokaktakilere karşı çapul, çaput, paçavra gibi birtakım sert ünsüzlerden oluşan kelimeleri sıralıyordu ve evde oturanlara onları şikayet ediyordu. Ne çok marjinal grup vardı, Fırtına Vadisi marjinalleri, LGBT marjinalleri, etraf marjinalden geçilmiyordu. Herkes şuna yeter, buna yeter diye bağırıp duruyordu. Ben de arada bağırıyordum acaba ben de mi marjinalim diye içime bir kurt düştü. Marjinaller doğrusu çok gürültü yapıyorlardı, o yüzden haber kanalları insanların kafası rahatlasın diye penguen belgeselleri yayınladı, fakat kimseye yaranamadı. (Oysa ne tatlı hayvanlardır! Şahsen ben çok severim ve takdir ederim. Soğuktan hiç şikayet etmezler.)

Sonra o ilk baştaki çapulcular bu bir haftada “yavrularımız, evlatlarımız” oldu, valimiz ıhlamurlar altında aşkla bağlandı bu gençlere. Marjinallerin çok miktarda polisi yaraladığı, olayın sorumlusunun da birtakım lobiler ya da kobiler (bobiler de olabilir) olduğu ortaya çıktı. Sonra valimiz çıktı, iyice küçülen çapulculara “çocuklar, agucuklar, anneniz nerede bakayım sizin?” dedi bir baba şefkatiyle. “Cici, cicisiniz siz,” diye onları sevdi. Onları emrindeki polislerden korumaya çalışıyordu. Ama naapsın, olmadı. Polisler başka yerlerde de göstericiler karşısında canla başla çalıştı, haşerelere karşı mücadele verircesine. Kafka görse gözleri yaşarırdı. Cidden! Etraftaki kuşlar pıt pıt düştüler. Yasa dışı olabilirlerdi.

Bu arada bir adam çıktı, ülkeye kurşun dökmenin hepimize iyi geleceğinden bahsetti. Anlayacağınız marjinallik diz boyuydu! Bir ara, tüm bunların ortasında neden sokakta deniz gözlüğü ve baretle geziyorum, penguenler nasıl üşümüyor, polis bizi kimden koruyor ve bizi polisten kim koruyacak diye epey düşündüm. Bu filmi bir yerden hatırlıyordum. Sonra diren hafıza dedim, diren hafıza. Gerisini hatırlamıyorum:)


15 yorum:

 1. Gerçekleri, nasıl da masal tadında anlatmışsın. Teşekkür ederim, eline sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz mesafe koymak ve sakin kalmak istedim anlatırken ama yine de pek başaramadım. Her şey çok taze henüz.
   Sevgiler.

   Sil
 2. Toplumsal hafıza unutmayacak olanları...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Zeze, ben de unutmamak gerek diye düşünüyorum. Geçmişte yaşananlar da dahil olmak üzere. Yoksa şiddetin normalleşmesini iyice kanıksamış olacağız.
   Yeryüzünün gösyaşları sonsuzdur," demiş Beckett. Pek sanmıyorum ama umarım yanılıyordur;)

   Sil
 3. Tarih tekerrürden ibarettir Alkım, eminim hatırlıyorsundur bu filmi. Hepimiz hatırlarız.

  YanıtlaSil
 4. Alkım, bu kadar can sıkıcı konuyu bu kadar tatlı anlatmışsın ya ne diyeyim. Yazma yeteneğin karşısında eğiliyor, gözlerinden öpüyorum :P

  YanıtlaSil
 5. Orantısız zekanın başka bir tezahürü olmuş yazın :) Keyifle okudum, gülümseyerek! Mizah umudu korumamızı mı sağlıyor ne! Çok güzel! Sevgiler

  YanıtlaSil
 6. bu anlatıma şapka çıkarılır! :)

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar,
  Bloğunuzu çok beğendim ve izlemeye aldım. Bana da bekliyorum. Güzel paylaşımlarda buluşmak dileğiyle. Sevgilerimi bıraktımmmm…..:))

  YanıtlaSil
 8. büyükler ne demiş :
  hepimiz marjinaliiizzz,bu öfke ne diye,yaşamak dururrrken bu kavga ne diye....ooooy..geziii oy oy ...parkımız oy oy !!!

  işin şakası bir tarafa ;

  bayılırız kendimiz ghibi giyinmeyen düşünmeyen davranmayan insanlara marjinal diye kategorize etmeye...sonra dostluk olsun diye türkü çağırırızzzz..
  kalemine sağlık,konuyu çok güzel dile getirmişsin

  YanıtlaSil
 9. Profesyonel anlamda klima bakım hizmeti almak isteyenler klima servis danışmanlığında yerinde tespit ve çözüm hizmetlerinden yararlanabilirler. Deneyimi ve bilgisi ile bugüne kadar yüzlerce firma ve kişiye özel çözümler sunmuş olan klima servis, klima danışmanlığında rakipleri arasından sıyrılarak size en iyi hizmeti veriyor. Kullanmakta olduğunuz cihazınıza periyodik olarak yapılan klima bakım işlemleri ile gelecekte yaşayabileceğiniz sorunlar minimuma indiriliyor…
  http://www.klimaservis.com/
  #klimaservisi #klima #klimayetkiliservis

  YanıtlaSil
 10. Sosyal Medya Eğitim Zirvesi, 28 Oturum Alanında Ünlü 20 Eğitmen. Biletler Tükenmeden Sosyal Medya Zirvesindeki Yerinizi Hemen Ayırtın.
  http://www.sosyalmedyaegitimzirvesi.com/
  #seoakademi #sosyalmedya #sosyalmedyazirvesi

  YanıtlaSil
 11. Aura Klima Servisi Aynı Gün Bakım Arıza Tamir Servis Hizmetleri. Kaliteli Hizmet İçin Aura Servisi
  http://aura.klimaservis.com/
  #klimaservis #auraklimaservis #auraklimaservisi

  YanıtlaSil
 12. Mitsubishi klima satış ve servis merkezleri, inverter, duvar, kanallı, kaset, vrf, salon, yer tavan ve multi tip klimalara ev ve ofisleriniz için uygun fiyata keşif, satış, montaj, bakım ve onarım hizmetleri.

  www.mitsubishiklima.com.tr/

  YanıtlaSil
 13. Samsung VRF Klima – En İyi Fiyat Garantisi Keşif Satış Montaj Servis

  Aynı gün keşif, bakım ve onarım desteği, istenilen günde teslim ve montaj hizmeti.

  www.vrfklima.com.tr/samsung-vrf-klima

  YanıtlaSil